  • DF3052BF25V
DF3052BF25V
advertisement
Manufacturer No:
DF3052BF25V
HK JDW NO:
668-DF3052BF25V
Package:
100-BFQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH H8/300H 16-Bit Microcontroller H8® H8/300H Series DF3052 100 Pin 25MHz 5V 100-BFQFP
Quantity:
In Stock : 3515
Step5Bar-code shipping tag
DF3052BF25V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-BFQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    H8® H8/300H
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DF3052
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SCI
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    70
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    H8/300H
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    SCI, SmartCard
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x8b
  • Access Time
    25 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    24
  • Length
    14mm