  • DCP4L052007GD4KSSD
DCP4L052007GD4KSSD
advertisement
Manufacturer No:
DCP4L052007GD4KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-DCP4L052007GD4KSSD
Package:
Radial - 4 Leads
Purchasing and Inquiry
DCP4L052007GD4KSSD Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 800V.In this device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 6.2mOhm.Electrical devices such as this have a lead spacing of 1.476 37.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
DCP4L052007GD4KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 800V
6.2mOhm equivalent series resistance (ESR)
DCP4L052007GD4KSSD Applications
There are a lot of WIMA DCP4L052007GD4KSSD applications of film capacitors.
  • Audio/video equipment
  • TV and monitor sets
  • Filtering
  • Satellite TV
  • Mobile communications
  • RFI for automotive
  • Bypassing
  • Switch-mode power supplies
  • Snubbering
  • Filters
Step5Bar-code shipping tag
DCP4L052007GD4KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    1.634Lx0.787W 41.50mmx20.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • HTS Code
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.2mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    800V
  • Height Seated (Max)
    1.555 39.50mm
  • Length
    41.5mm
  • Width
    20mm