  • DCMC822T450DG2B
DCMC822T450DG2B
advertisement
Manufacturer No:
DCMC822T450DG2B
HK JDW NO:
192-DCMC822T450DG2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
DCMC822T450DG2B
Description:
DCMC 8200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 17.9A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCMC822T450DG2B
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    DCMC
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    8200μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    17.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    76mm
  • Height
    219.08mm
  • Height Seated (Max)
    8.625 219.08mm