  • DCMC513T200FG2D
DCMC513T200FG2D
advertisement
Manufacturer No:
DCMC513T200FG2D
HK JDW NO:
192-DCMC513T200FG2D
Datasheet:
DCMC513T200FG2D
Description:
DCMC 51000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.500Dia 88.90mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCMC513T200FG2D
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    DCMC
  • Size / Dimension
    3.500Dia 88.90mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    51000μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.9mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    19.16mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    31.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    36.387A @ 10kHz
  • Diameter
    89mm
  • Height
    88.9mm
  • Height Seated (Max)
    8.687 220.65mm