  • DCMC401T500AJ2B
DCMC401T500AJ2B
advertisement
Manufacturer No:
DCMC401T500AJ2B
HK JDW NO:
192-DCMC401T500AJ2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
DCMC401T500AJ2B
Description:
DCMC 400μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 11
Step5Bar-code shipping tag
DCMC401T500AJ2B
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    DCMC
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
    General Purpose
  • Capacitance
    400μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    338.1mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.36A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    3.687 93.65mm
  • Length
    92.842mm