  • DCMC152T400EC2B
DCMC152T400EC2B
advertisement
Manufacturer No:
DCMC152T400EC2B
HK JDW NO:
192-DCMC152T400EC2B
Datasheet:
DCMC152T400EC2B
Description:
DCMC 1500μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.750Dia 44.45mm -40°C~85°C Polar 19mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 4
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DCMC152T400EC2B
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    DCMC
  • Size / Dimension
    1.750Dia 44.45mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    19.05mm
  • Lead Pitch
    19mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    85.8mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.750 19.05mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.84A @ 10kHz
  • Diameter
    44.5mm
  • Height Seated (Max)
    4.187 106.35mm
  • Length
    105.542mm