  • DCMC104U100FF2D
DCMC104U100FF2D
advertisement
Manufacturer No:
DCMC104U100FF2D
HK JDW NO:
192-DCMC104U100FF2D
Datasheet:
DCMC104U100FF2D
Description:
DCMC 100000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 3.500Dia 88.90mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 20
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DCMC104U100FF2D
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    DCMC
  • Size / Dimension
    3.500Dia 88.90mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    100000μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10.2mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    18.97mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    23.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    24.57A @ 10kHz
  • Diameter
    89mm
  • Height Seated (Max)
    5.687 144.45mm
  • Length
    143.642mm