  • DCM242U050AA2A
DCM242U050AA2A
advertisement
Manufacturer No:
DCM242U050AA2A
HK JDW NO:
192-DCM242U050AA2A
Datasheet:
DCM242U050AA2A
Description:
DCM 2400μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCM242U050AA2A
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    DCM
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +75%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2400μF
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    2.187 55.55mm