  • DC1390-273K
DC1390-273K
advertisement
Manufacturer No:
DC1390-273K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-DC1390-273K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Step5Bar-code shipping tag
DC1390-273K
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    DC1390
  • Size / Dimension
    1.480Dia 37.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    15.4A
  • Lead Length
    19.05mm
  • Lead Spacing
    29.21mm
  • Lead Diameter
    2.0574 mm
  • Inductance
    27μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    10mOhm Max
  • Max DC Current
    15.4A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    25.9A
  • Height
    27.03mm
  • Height Seated (Max)
    1.064 27.03mm