  • DBM17W2S1A7NA191A197
DBM17W2S1A7NA191A197
advertisement
Manufacturer No:
DBM17W2S1A7NA191A197
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-DBM17W2S1A7NA191A197
Step5Bar-code shipping tag
DBM17W2S1A7NA191A197
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    17
  • Insulation Material
    POLYESTER
  • Dielectric Material
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin-Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Combo D®, D*M
  • Feature
    Mounting Brackets, Shielded
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    17 (15 + 2 Coax or Power)
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal and Coax or Power (Not Included)
  • Mixed Contacts
    YES
  • Current Rating (Amps)
    7.5A
  • Total Number of Contacts
    17
  • Shell Finish
    TIN
  • Number of Conductors
    ONE
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B - 17W2
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Termination
    0.197 inch