  • MDSM-9PE-Z10-VR25
MDSM-9PE-Z10-VR25
advertisement
Manufacturer No:
MDSM-9PE-Z10-VR25
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MDSM-9PE-Z10-VR25
Package:
Metal
Purchasing and Inquiry
MDSM-9PE-Z10-VR25 Overview
MDSM-9PE-Z10-VR25 Features
MDSM series
MDSM-9PE-Z10-VR25 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC MDSM-9PE-Z10-VR25 D-Sub Connectors applications.
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Embedded systems
  • Industrial Automation
  • Medical technology
  • Electrical substations
  • Communication
  • Data Technology
  • Energy efficient lighting (LED)
  • All Electrical Machinery
  • Anywhere power is distributed
Step5Bar-code shipping tag
MDSM-9PE-Z10-VR25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Package / Case
    Metal
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Steel
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Manufacturer Package Identifier
    MDSM-9PE-Z10-VR25
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    MDSM
  • Feature
    Board Lock, Shielded
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    9
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    9
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    18.1mm
  • Current Rating
    2.5A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Empty Shell
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    35mOhm
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (2-56)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    350VAC V
  • Connector Style
    D-Type, Micro-D
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
  • Height
    8mm
  • Length
    19.9mm