  • D3V3L1B2LP3-7
D3V3L1B2LP3-7
advertisement
Manufacturer No:
D3V3L1B2LP3-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-D3V3L1B2LP3-7
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
D3V3L1B2LP3-7
Description:
GENERAL PROTECTION PP X3-DFN0603
Step5Bar-code shipping tag
D3V3L1B2LP3-7
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • JESD-30 Code
    R-PBCC-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    3.8V
  • Power - Peak Pulse
    96W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    12A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    3.3V Max
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    3.3V
  • Capacitance @ Frequency
    28pF @ 1MHz
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    96W