  • D3V3F4U6S-7
D3V3F4U6S-7
advertisement
Manufacturer No:
D3V3F4U6S-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-D3V3F4U6S-7
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
D3V3F4U6S-7
Description:
TVS DIODE 3.3VWM 10VC SOT363
Step5Bar-code shipping tag
D3V3F4U6S-7
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Steering (Rail to Rail)
  • Applications
    HDMI, USB
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3.3V
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    4
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Power Line Protection
    Yes
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    10V Typ
  • Clamping Voltage
    10V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    3.3V Max
  • Peak Pulse Current
    5A
  • Reverse Standoff Voltage
    3.3V
  • Max Surge Current
    5A
  • Peak Pulse Power
    200mW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    6V
  • Capacitance @ Frequency
    0.85pF @ 1MHz
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm