  • D25K2K5E
D25K2K5E
advertisement
Manufacturer No:
D25K2K5E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-D25K2K5E
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
D25K2K5E
Description:
Wirewound Resistors 25watt 2.5K 10% Tubular Ceramic
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D25K2K5E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D25K2K5E.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Bolt, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, 3 Lead, Tubular
  • Terminal Shape
    LUG
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Dividohm®210
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    260 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    25°C
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    625V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    14.3mm
  • Construction
    All-Welded
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Voltage - Rated AC
    8V
  • Adjustment Type
    Slide
  • Ganging Number
    1
  • Diameter
    0.563 OD 0.313 ID 14.30mmx7.94mm
  • Length
    2.000 50.80mm