  • D18-250MB-C
D18-250MB-C
advertisement
Manufacturer No:
D18-250MB-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-D18-250MB-C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D18-250MB-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Butted Seam, Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    INTERCONNECTION DEVICE
  • Gender
    Male
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    17.526mm
  • Length - Overall
    0.690 17.53mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm