  • D14-188B-M
D14-188B-M
advertisement
Manufacturer No:
D14-188B-M
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-D14-188B-M
Package:
Datasheet:
D14-188B-M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D14-188B-M
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2001
  • Feature
    Serrated Termination
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Depth
    5.8mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    WIRE TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    14.224mm
  • Width
    5.84mm
  • Length - Overall
    0.560 14.22mm
  • Tab Thickness
    0.020 0.51mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm