  • D12K300E
D12K300E
advertisement
Manufacturer No:
D12K300E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-D12K300E
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
D12K300E
Description:
Wirewound Resistors 12watt 300ohm 10% Tubular Ceramic
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D12K300E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D12K300E.
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Bolt, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, 3 Lead, Tubular
  • Terminal Shape
    LUG
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Dividohm®210
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    260 ppm/°C
  • Resistance
    300Ohm
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    25°C
  • Voltage - Rated
    565V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    12W
  • Voltage - Rated DC
    565V
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    All-Welded
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Adjustment Type
    Slide
  • Ganging Number
    1
  • Diameter
    0.313 OD 0.187 ID 7.94mmx4.76mm
  • Length
    1.750 44.45mm