  • D105F511JO3
D105F511JO3
advertisement
Manufacturer No:
D105F511JO3
HK JDW NO:
192-D105F511JO3
Package:
Radial
Datasheet:
D105F511JO3
Purchasing and Inquiry
D105F511JO3 Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 3.6mm.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm.A voltage of 1kV needs to be provided for it to function properly.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 500V.The part has a temperature coefficient of 0/+70ppm/Cel ppm/°C.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
D105F511JO3 Features
a 3.6mm terminal pitch
its size/dimension is 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
D105F511JO3 Applications
  • Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • Lasers
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
D105F511JO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    D10
  • Size / Dimension
    0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    510pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    3.6068mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3922
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    5.6mm