  • D103F621JO3F
D103F621JO3F
advertisement
Manufacturer No:
D103F621JO3F
HK JDW NO:
192-D103F621JO3F
Package:
Radial
Datasheet:
D103F621JO3F
Purchasing and Inquiry
D103F621JO3F Overview
The terminal Pitch of the part is measured 3.6mm.A 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm dimension and a size/dimension of 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm ensure reliability.The voltage - Rated DC of 1kV must be provided for the device to function properly.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 300V.0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
D103F621JO3F Features
a 3.6mm terminal pitch
its size/dimension is 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
D103F621JO3F Applications
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
D103F621JO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    D10
  • Size / Dimension
    0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    620pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    3.6068mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    300V
  • Size Code
    3922
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    5.6mm