  • CZRW55C3V3-G
CZRW55C3V3-G
advertisement
Manufacturer No:
CZRW55C3V3-G
HK JDW NO:
186-CZRW55C3V3-G
Package:
SOD-123
Datasheet:
CZRW55C3V3-G
Description:
ZENER DIODE 95Ohm ±6% 3.3V 5μA @ 1V -65°C~150°C 500mW SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
CZRW55C3V3-G
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    500mW
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    95Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.3V
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    6.1%
  • Working Test Current
    5mA