  • CYPD2105-20FNXIT
CYPD2105-20FNXIT
advertisement
Manufacturer No:
CYPD2105-20FNXIT
HK JDW NO:
217-CYPD2105-20FNXIT
Package:
20-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
CYPD2105-20FNXIT
Description:
3.3V V 0.55mm mm 1.63mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 2.03mm mm 9 CMOS 20 260
Purchasing and Inquiry
CYPD2105-20FNXIT Overview
With its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for USB Type C.As a result, it is available in the 20-UFBGA, WLCSP package.Surface Mount is used for mounting.You can find it in the package of Tape & Reel (TR).Devices with ARM? Cortex?-M0 core processors are available.When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA.The type of memory it uses is FLASH (32KB).Because the supply voltage is 1.71V~5.5V, high efficiency can be achieved.9 I/Os have been provided by the device.BOTTOM is the position of its terminals on the board.Application Specific Microcontroller consists of 20 terminations.There are a number of electrical components in the EZ-PD? CCG2 series, including this one.As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible.FLASH is its memory type for data storage.This gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT as its uPs/uCs/Peripheral IC.A number of 20 pins are used to construct it.This mount is done in accordance with the method of Surface Mount.ARM forms the basis of its architecture.
CYPD2105-20FNXIT Features
20-UFBGA, WLCSP package
Mounting type of Surface Mount
CYPD2105-20FNXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYPD2105-20FNXIT Microcontroller applications.
  • Scanners
  • Security systems
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Routers
  • Industrial robot
  • DDC control
  • Ipod
  • Fabric
  • Washing machine
Step5Bar-code shipping tag
CYPD2105-20FNXIT
    Select All
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Interface
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Number of I/O
    9
  • RAM Size
    4K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • Program Memory Type
    FLASH (32KB)
  • Core Architecture
    ARM
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.63mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    20-UFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA