  • CY8CPLC20-28PVXIT
CY8CPLC20-28PVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8CPLC20-28PVXIT
HK JDW NO:
217-CY8CPLC20-28PVXIT
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
CY8CPLC20-28PVXIT
Description:
28 Termination 0.65mm 5V Gold, Tin Modem CY8CPLC20 28 Pin 24MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8CPLC20-28PVXIT Overview
PCBs can be mounted on Surface Mount.The 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) is well known in the electronics industry for its low package costs.There is a 4.75V~5.25V Supply Voltage that is needed for normal operation.Packaging uses material Tape & Reel (TR).Related parts can be identified by using the Base Part Number CY8CPLC20.Using the 28-pin connector, it connects to the computer.In order to meet specific application needs, several 28 pins are available.There are 28 terminations in the program.This mount uses a Surface Mount-shape.It is important that the Operating Temperature is lower than 85°C.The operating temperature should be warmer than -40°C when it is running.The operation of this system depends on the supply voltage of 5V.The supply current required by 5V is necessary for it to perform fully.Due to its 50mA supply voltage operation, this device can be used in an array of applications.You can also include it in Other Microprocessor ICs.Powered by 5V, the device can be operated.This device operates at a frequency of 24MHz.14mA is the maximal current (Isup) that can be supplied to it for its operation.Electrical device MICROPROCESSOR CIRCUIT has the type of uPs/uCs/Peripheral ICs.
CY8CPLC20-28PVXIT Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
28 pins
28 pin count
28 terminations
5V power supplies
the frequency of 24MHz
CY8CPLC20-28PVXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CPLC20-28PVXIT Modems ICs & Modules applications.
  • Wireless multimedia center in smart home
  • Pocket PC
  • Mainframes, workstations or storage devices
  • Wireless showroom
  • Precision engineering measurement
  • Sensor reporting
  • Remote controls
  • Gigabit Ethernet
  • Wireless communication
  • High-speed computer links
Step5Bar-code shipping tag
CY8CPLC20-28PVXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    2.26799g
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8CPLC20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C
  • Operating Supply Current
    50mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Supply Current-Max
    14mA
  • Data Rate
    2.4 kbps
  • Core Architecture
    M8C
  • Baud Rate
    2.4k
  • Data Format
    FSK
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm