  • CY8CPLC20-28PVXI
CY8CPLC20-28PVXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8CPLC20-28PVXI
HK JDW NO:
217-CY8CPLC20-28PVXI
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
28 Termination 0.65mm 5V Gold, Tin Modem CY8CPLC20 28 Pin 24MHz 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8CPLC20-28PVXI Overview
Surface Mount can be used for mounting a PCB.Among the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)'s features is the low package cost.For normal operation, 4.75V~5.25V Supply Voltage is provided.It is packaged with material Tube.Base Part Number CY8CPLC20 identifies related parts.A 28-pin connector is present on it.Several 28 pins are available for specific applications.The program terminates at 28 points.It is mounted using a Surface Mount-shaped bracket.Operating temperature should be below 85°C.As it operates, it should result in a warmer temperature than -40°C.In order for this system to function, it relies on the supply voltage of 5V.In order for 5V to operate properly, it requires a certain amount of supply current.The supply current of 50mA needs to be provided to fully play its function.You can also include it in Other Microprocessor ICs.Powered by 5V, the device can be operated.Frequency 24MHz is used for operation.When 14mA reaches its maximal current (Isup), it begins to function.Electrical device MICROPROCESSOR CIRCUIT has the type of uPs/uCs/Peripheral ICs.
CY8CPLC20-28PVXI Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
28 pins
28 pin count
28 terminations
5V power supplies
the frequency of 24MHz
CY8CPLC20-28PVXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CPLC20-28PVXI Modems ICs & Modules applications.
  • Portable radio
  • Wireless transmission
  • Precision engineering measurement
  • VoIP phones
  • Wireless network systems
  • Radio transmission
  • Car alarm systems
  • 1x/2x Fiber Channel
  • Telecom and datacom networking applications
  • Ethernet circuitry
Step5Bar-code shipping tag
CY8CPLC20-28PVXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    2.26799g
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8CPLC20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    40mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C, Serial
  • Operating Supply Current
    50mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Supply Current-Max
    14mA
  • Data Rate
    2.4 kbps
  • Core Architecture
    M8C
  • Baud Rate
    2.4k
  • Data Format
    FSK
  • Height
    2mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    5.6mm