  • CY8CLED16P01-48LFXI
CY8CLED16P01-48LFXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8CLED16P01-48LFXI
HK JDW NO:
217-CY8CLED16P01-48LFXI
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Description:
5V V 1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm 44 CMOS 48 48
Purchasing and Inquiry
CY8CLED16P01-48LFXI Overview
Considering its outstanding performance, Powerline Communication is an excellent choice.To save space, it is included in the 48-VFQFN Exposed Pad package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.In the package Tray, it is included.M8C core processor is present on the device.When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C.There is FLASH (32KB) program memory in it.Using the 4.75V~5.25V supply voltage allows for high efficiency.There are 44 I/Os on the board.Application Specific Microcontroller has a part number of CY8CLED16 that can be used to locate similar components.The terminals of this device are located at QUAD.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the series of CY8CLED.Currently, it consists of 48 terminations.In the PowerPSoC? CY8CLED series, this electrical component is found.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 5V supply voltage.For data storage, FLASH is used as its memory type.UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROPROCESSOR CIRCUIT in order to monitor their performance.There are 48 pins used in the construction of this device.A method of mounting is used, which is Surface Mount.In total, it has 48 pins.This component is a part of Other Microprocessor ICs.Memory size for the devices is 32kB, which can be used to store programs and data.Power is provided by a source of 5V.Using a frequency of 24MHz, it is very efficient.A designer is able to make full use of the adaptability and supply voltage of 5V by using it.8 timer/counters are present.The current condition of the operating supply is 8mA.0 is the oscillator type it uses.
CY8CLED16P01-48LFXI Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Other Microprocessor ICs subcategory
CY8CLED16P01-48LFXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CLED16P01-48LFXI Microcontroller applications.
  • Fire alarms
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Hearing aids
  • Robotic prosthetic limbs
  • Playstation
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Washing machine
  • Dryers
  • Home video and audio
  • Smoke alarms
Step5Bar-code shipping tag
CY8CLED16P01-48LFXI
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Series
    PowerPSoC® CY8CLED
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Powerline Communication
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    24MHz
  • Base Part Number
    CY8CLED16
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Memory Size
    32kB
  • Operating Supply Current
    8mA
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    44
  • Nominal Supply Current
    14mA
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH (32KB)
  • Data Rate
    2.4 kbps
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    8
  • High Level Output Current
    10mA
  • Low Level Output Current
    25mA
  • Controller Series
    CY8CLED
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    7mm