  • CY8CLED08-28PVXIT
CY8CLED08-28PVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8CLED08-28PVXIT
HK JDW NO:
217-CY8CLED08-28PVXIT
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CY8CLED08-28PVXIT
Description:
3.3V V 2mm mm 5.3mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10.2mm mm 24 CMOS 28 28
Purchasing and Inquiry
CY8CLED08-28PVXIT Overview
With its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for HB LED Controller.There is a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package available to save space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in a Tape & Reel (TR) package.Devices with M8C core processors are available.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C.FLASH (16KB) is the type of program memory used by it.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 3V~5.25V supply voltage.24 I/Os can be found on it.Application Specific Microcontroller has a base part number of CY8CLED08 that can be used to find other components that are comparable.At DUAL, its terminals are located.The controller belongs to the series CY8CLED.A 28 termination is present.The EZ-Color? CY8CLED series includes this electrical component.As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 28 pins in total.The component is included in Display Drivers.There is a source of power of 3.3/5V that powers this device.There is also the property of IT CAN ALSO OPERATES WITH 5 VOLTS associated with it.
CY8CLED08-28PVXIT Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Display Drivers subcategory
CY8CLED08-28PVXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8CLED08-28PVXIT Microcontroller applications.
  • Ipod
  • Speed meter
  • Aerospace navigation systems
  • Firewalls
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Volt meter
  • Dryers
  • Dishwashers
  • Robotic prosthetic limbs
  • Blood pressure monitors
Step5Bar-code shipping tag
CY8CLED08-28PVXIT
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    EZ-Color™ CY8CLED
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    28
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    HB LED Controller
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATES WITH 5 VOLTS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    CY8CLED08
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART/USART
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    256 x 8
  • Program Memory Type
    FLASH (16KB)
  • fmax-Min
    12.3 MHz
  • Number of Segments
    8
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Data Input Mode
    SERIAL
  • Controller Series
    CY8CLED
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm