  • CY8C21434-24LKXIT
CY8C21434-24LKXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C21434-24LKXIT
HK JDW NO:
217-CY8C21434-24LKXIT
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C21434-24LKXIT
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C21xxx Series CY8C21434 32 Pin 24MHz 5V 32-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 21919
Step5Bar-code shipping tag
CY8C21434-24LKXIT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PSOC®1 CY8C21xxx
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.7V AND 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C21434
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    28
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 28x8b
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    8192
  • RAM (words)
    512
  • Bus Compatibility
    USB
  • Height
    550μm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    5.1mm