  • PIC24FJ64GB202T-I/SO
PIC24FJ64GB202T-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GB202T-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GB202T-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
64KB 64K x 8 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ64GB202 3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 16332
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GB202T-I/SO
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    7.6mA
  • Data Converter
    A/D 9x10b/12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • RAM (words)
    4096
  • Number of Timers
    5
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Number of DMA Channels
    6
  • Length
    17.9mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GB202
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz