  • CY8C20667S-24LQXI
CY8C20667S-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20667S-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20667S-24LQXI
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20667S-24LQXI
Description:
3.3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 6mm mm 33 CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
CY8C20667S-24LQXI Overview
Application Specific Microcontroller is a fantastic choice for Capacitive Sensing because of its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 48-UFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for mounting.Application Specific Microcontroller is available in the Tray package.A M8C core processor powers the device.The temperature should be kept at -40°C~85°C while working.In terms of its program memory type, it is FLASH (32kB).Due to the 1.71V~5.5V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.The device has 33 I/Os.A comparable component can be found by using the base part number CY8C20667.QUAD is the position of its terminals on the board.It is a part of the series of controllers CY8C20xx7/S.A 48 termination is present.The CapSense? Controllers series contains this electrical component.The 3.3V supply voltage enables high efficiency.Storage of data is performed using memory type FLASH.This gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT as its uPs/uCs/Peripheral IC.The structure is composed of 48 pins.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 48 pins in total.Microcontrollers contains this component.Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 32kB.Microcontroller is important to note that the maximum supply current is 4mA.Power is provided by a 1.8/5V source.Maximum frequency is 24MHz.Microcontroller is one of the members of the CPU family M8C.
CY8C20667S-24LQXI Features
48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20667S-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20667S-24LQXI Microcontroller applications.
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Security systems
  • Fire detection & safety devices
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Playstation
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Robotic prosthetic limbs
  • Accu-check
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Refrigerators
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20667S-24LQXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20667
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    33
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    3K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Core Processor
    M8C
  • Program Memory Type
    FLASH (32kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    32768
  • CPU Family
    M8C
  • Max Frequency
    24MHz
  • Controller Series
    CY8C20xx7/S
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    6mm