  • CY8C20667-24LQXI
CY8C20667-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20667-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20667-24LQXI
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20667-24LQXI
Description:
3.3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 6mm mm 33 CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
CY8C20667-24LQXI Overview
With its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for Capacitive Sensing.For the purpose of saving space, it is available in the 48-UFQFN Exposed Pad package.Mounted using Surface Mount.Tray is the package that contains it.A M8C core processor powers the device.Work should be done at -40°C~85°C.FLASH (32kB) is its program memory type.Due to the 1.71V~5.5V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.A total of 33 I/Os are available on this device.A comparable component can be found by using the base part number CY8C20667.The terminals of this device are located at QUAD.The device belongs to CY8C20xx7/S controller series.In this case, there are 48 terminations.Part of the CapSense? Controllers series, this electrical component is used in a variety of applications.As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible.For data storage, FLASH is used as its memory type.UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROPROCESSOR CIRCUIT in order to monitor their performance.For its construction, 48 pins are used.A total of 48 pins are attached to it.This component is a part of Microcontrollers.The devices have a maximum memory size of 32kB that can be used to store programs and data.Supply current cannot exceed 4mA.Power is provided by a 1.8/5V source.While deploying 5.5V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability.A maximum frequency of 24MHz is used by the device.The part is a part of the M8C CPU family.
CY8C20667-24LQXI Features
Microcontrollers subcategory
CY8C20667-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20667-24LQXI Microcontroller applications.
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Smart instruments
  • Fax machines
  • Leakage current tester
  • Vacuum cleaners
  • Data acquisition and control
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Air fryers
  • Robotic prosthetic limbs
  • Temperature sensing and controlling devices
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20667-24LQXI
  • Type
    Parameter
    Select All
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    e4
  • Pbfree Code
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    CY8C20667
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    33
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    3K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Program Memory Type
    FLASH (32kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
    8b
  • ROM (words)
    32768
  • Max Frequency
    24MHz
  • Controller Series
    CY8C20xx7/S
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    6mm