  • CY8C20666AS-24LQXI
CY8C20666AS-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20666AS-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20666AS-24LQXI
Description:
3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 6mm mm 36 CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
CY8C20666AS-24LQXI Overview
Because of its outstanding performance, it is the perfect choice for Capacitive Sensing.There is a 48-UFQFN Exposed Pad package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.In the package Tray, it is included.A M8C core processor powers the device.In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C.FLASH (32kB) is its program memory type.High efficiency is possible due to the 1.71V~5.5V supply voltage.A total of 36 I/Os are available on this device.A component with the same part number as CY8C20666 can be compared to other similar components.The terminals of this device are set to QUAD.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY8C20xx6A series.In this case, there are 48 terminations.There are a number of electrical components in the CapSense? Controllers series, including this one.Using the 3V supply voltage allows for high efficiency.Data storage uses FLASH as its memory type.According to Surface Mount, it is mounted.There are a total of 48 pins on it.Microcontroller belongs to the subcategory Microcontrollers.In the device, there is a memory capacity of 32kB which may be used to store programs and data.It should be noted that 4mA represents the maximum supply current.Microcontroller is powered by a 1.8/5V?source.The number of timers and counters is 3.A maximum frequency of 24MHz is set for the device.This part is an integral part of the M8C CPU family.
CY8C20666AS-24LQXI Features
Microcontrollers subcategory
CY8C20666AS-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20666AS-24LQXI Microcontroller applications.
  • Paper shredders
  • Blood pressure monitors
  • Volt meter
  • Computer/laptop
  • Air fryers
  • Petrochemical
  • Toasters
  • Automatic control
  • Fabric
  • Nintendo
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20666AS-24LQXI
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CY8C20666
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Interface
    I2C, SPI, USB
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Program Memory Type
    FLASH (32kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Max Frequency
    24MHz
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    2000
  • Bus Compatibility
    I2C; USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Gold
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C