  • CY8C20647S-24LQXI
CY8C20647S-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20647S-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20647S-24LQXI
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20647S-24LQXI
Description:
3.3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 6mm mm 33 CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
CY8C20647S-24LQXI Overview
This is an excellent choice for Capacitive Sensing due to its outstanding performance.Application Specific Microcontroller is available in the 48-UFQFN Exposed Pad package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.A package of Tray contains it.A core processor of M8C is present in the device.Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C.FLASH (16kB) is the type of program memory used by it.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 1.71V~5.5V supply voltage.A total of 33 I/Os are available on this device.To find equivalent components, use its CY8C20647 base part number.The terminals of this device are set to QUAD.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY8C20xx7/S series.A 48 termination is contained within it.This electrical component is part of the CapSense? Controllers series.Because of the 3.3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved.FLASH is its memory type for data storage.Application Specific Microcontroller has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROPROCESSOR CIRCUIT.The structure is composed of 48 pins.On it, there are 48 pins.This is a component included in Microcontrollers.Microcontroller is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 16kB.In this case, 4mA represents the maximum current supply.Microcontroller is powered by a 1.8/5V?source.In total, there are 3 timers and counters.There is a maximum frequency of 24MHz on the device.CPU family M8C comprises the part.A chip with 34 programmable inputs/outputs is available.
CY8C20647S-24LQXI Features
48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20647S-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20647S-24LQXI Microcontroller applications.
  • Digital set-top boxes
  • Radio
  • Mobile computers
  • Vacuum cleaners
  • Fabric
  • Light sensing & controlling devices
  • Smart instruments
  • Removable disks
  • Calculator
  • Medical instruments chromatographs
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20647S-24LQXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20647
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    33
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Core Processor
    M8C
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    M8C
  • Max Frequency
    24MHz
  • Number of Programmable I/O
    34
  • Controller Series
    CY8C20xx7/S
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    6mm