CY8C20637-24LQXIT
CY8C20637-24LQXIT
217-CY8C20637-24LQXIT
48-UFQFN Exposed Pad
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 36 48
Purchasing and Inquiry
CY8C20637-24LQXIT Overview
With its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for Capacitive Sensing.For the purpose of saving space, it is available in the 48-UFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.In the package Tape & Reel (TR), it is included.Devices with M8C core processors are available.During work, the temperature should remain at -40°C~85°C.Memory type FLASH (8kB) is used for program memory.Using the 1.71V~5.5V supply voltage allows for high efficiency.36 I/Os can be found on it.In terms of the controller series, the device belongs to the CY8C20xx7/S series.This electrical component is part of the CapSense? Controllers series.In data storage, FLASH is used as the memory type.A number of 48 pins are used to construct it.On it, there are 48 pins.The devices have a memory size of 8kB that can be used to store programs and data.3 timers/counters are in use.The device operates with a max frequency of 24MHz.There are a total of 34 programmable I/Os available.
CY8C20637-24LQXIT Features
48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20637-24LQXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20637-24LQXIT Microcontroller applications.
- Hard drives
- Ipod
- Missile control
- Industrial robot
- Printers
- Air fryers
- Paper shredders
- Graphic terminals
- Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
- Calculators
Package
CY8C20637-24LQXIT
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C63413C-PVXC48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20566A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-56LTXI56-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20336A-24LQXIT24-UFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20536A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-100AXC100-LQFP2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-56PVXC56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-28PVXCT28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare