  • CY8C20636A-24LQXIT
CY8C20636A-24LQXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20636A-24LQXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20636A-24LQXIT
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 6mm mm 36 CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
CY8C20636A-24LQXIT Overview
With its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Capacitive Sensing.Application Specific Microcontroller is available in the 48-UFQFN Exposed Pad package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.This is mounted using the Surface Mount method.Application Specific Microcontroller comes in the package?of a Tape & Reel (TR).The device has a single core processor.During work, the temperature should remain at -40°C~85°C.FLASH (8kB) is the type of program memory used by it.As a result of the 1.71V~5.5V supply voltage, high efficiency is possible.The device has 36 I/Os.Application Specific Microcontroller has a part number of CY8C20636 that can be used to locate similar components.At QUAD, it has its terminals.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY8C20xx6A.This circuit consists of 48 terminations.This electrical component is part of the CapSense? Controllers series.Because the supply voltage is 3V, high efficiency can be achieved.In data storage, FLASH is used as the memory type.A number of 48 pins are used to construct it.Microcontroller has a total of 48 pins on Microcontroller.In Microcontrollers, this component is included.Using the devices' 8kB memory size, you can store programs and data.Microcontroller is important to note that the maximum supply current is 4mA.A 1.8/5V power source powers it.With a maximum frequency of 24MHz, the device operates.Microcontroller is a member of the M8C family of CPUs.There are a total of 36 programmable I/Os available.
CY8C20636A-24LQXIT Features
48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20636A-24LQXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20636A-24LQXIT Microcontroller applications.
  • Gas monitoring systems
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Answering machines
  • Auto-breaking system
  • Process control devices
  • Home appliances
  • Ipad
  • Electronic jamming systems
  • Scanners
  • Dialysis machines (performs function of liver)
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20636A-24LQXIT
    Select All
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20636
  • Pin Count
    48
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
  • Program Memory Type
    FLASH (8kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    M8C
  • Max Frequency
    24MHz
  • Boundary Scan
    NO
  • Number of Programmable I/O
    36
  • RAM (words)
  • Bus Compatibility
    I2C; USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C