  • CY8C20546-24PVXIT
CY8C20546-24PVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20546-24PVXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20546-24PVXIT
Package:
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CY8C20546-24PVXIT
Description:
3.3V V 2.794mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 15.875mm mm 36 CMOS 48 48
Purchasing and Inquiry
CY8C20546-24PVXIT Overview
With its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Capacitive Sensing.For space savings, it is available in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package.Mounted using Surface Mount.In the package Tape & Reel (TR), it is included.There is a M8C as core processor in this device.The temperature should be kept at -40°C~85°C while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH (16kB).High efficiency is possible due to the 1.71V~5.5V supply voltage.36 I/Os have been provided by the device.Based on the CY8C20546 base part number, it can be compared with other components.The position of the device is DUAL at terminal.Application Specific Microcontroller is a member of the CY8C20xx6 controller series.In this case, there are 48 terminations.Part of the CapSense? Controllers series, this electrical component is used in a variety of applications.The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.Storage of data is performed using memory type FLASH.The structure is constructed from 48 pins.Mounting is performed in accordance with Surface Mount.There are a total of 48 pins on it.Subcategory Microcontrollers includes this component.Supply current is maximum at 4mA.Power comes from a source of 1.8/5.5V.Clock frequency in the device is 25.2MHz.Microcontroller belongs to the M8C CPU family.
CY8C20546-24PVXIT Features
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20546-24PVXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20546-24PVXIT Microcontroller applications.
  • Fire detection & safety devices
  • Fire alarms
  • X-ray
  • Projectors
  • Kindle
  • DCS control intelligent sensor
  • Electronic jamming systems
  • Process control devices
  • Auto-breaking system
  • Christmas lights
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20546-24PVXIT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    CY8C20546
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5.5V
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    24 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
    M8C
  • Clock Frequency
    25.2MHz
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
  • Bus Compatibility
    USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6
  • Height Seated (Max)
    2.794mm
  • Length
    15.875mm