  • CY8C20536A-24PVXIT
CY8C20536A-24PVXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20536A-24PVXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20536A-24PVXIT
Package:
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Description:
3V V 2.794mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 15.875mm mm 36 CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
CY8C20536A-24PVXIT Overview
The outstanding performance of Capacitive Sensing makes it an excellent choice.There is an option to purchase it in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package, which saves space.Surface Mount is the way to mount it.In the package Tape & Reel (TR), it is included.There is a M8C as core processor in this device.Work should be done at -40°C~85°C.FLASH (8kB) has been assigned to it as a program memory.This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.A total of 36 I/Os are available on this device.Based on its base part number of CY8C20536, other similarly-sized components can be found.DUAL is the location of its terminals.The controller belongs to the series CY8C20xx6A.A 48 termination is present.In the CapSense? Controllers series, this electrical component is found.The supply voltage of 3V allows for high efficiency.Storage of data is performed using memory type FLASH.A number of 48 pins are used to construct it.On it, there are 48 pins.Subcategory Microcontrollers includes this component.In the device, there is a memory capacity of 8kB which may be used to store programs and data.A maximum supply current of 4mA is set.Powered by a 1.8/5V source.Using a frequency of 24MHz, it is very efficient.In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 3V in their designs.A total of 3 timers/counters are present.As part of the M8C CPU family, this component is included.
CY8C20536A-24PVXIT Features
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20536A-24PVXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20536A-24PVXIT Microcontroller applications.
  • Fire alarms
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Tape drives
  • Oil and gas
  • ECG machine
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Teletext terminals
  • Home video and audio
  • Printers
  • Information appliances (networking of household appliances)
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20536A-24PVXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20536
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
  • Program Memory Type
    FLASH (8kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
  • Bus Compatibility
    USB
  • Number of GPIO
    34
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height Seated (Max)
    2.794mm
  • Length
    15.875mm