  • CY8C20496A-24LQXI
CY8C20496A-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20496A-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20496A-24LQXI
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20496A-24LQXI
Description:
3V V 5mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 5mm mm 28 CMOS 32 260 32
Purchasing and Inquiry
CY8C20496A-24LQXI Overview
In light of its outstanding performance, it is an ideal choice for Capacitive Sensing.A space-saving advantage is that it is included in the 32-UFQFN Exposed Pad package.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.In the package Tray, it is included.M8C core processor is present on the device.Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C.FLASH (16kB) is the type of program memory used by it.By using a 1.71V~5.5V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 28 I/Os are available on this device.A comparable component can be found by using the base part number CY8C20496.The terminals are positioned at (0).Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY8C20xx6A series.32 terminations are present in it.Part of the CapSense? Controllers series, this electrical component is used in a variety of applications.Because the supply voltage is 3V, high efficiency can be achieved.Data storage uses FLASH as its memory type.The structure is constructed from 32 pins.In total, it has 32 pins.The component is included in Microcontrollers.Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 16kB.In this case, 4mA represents the maximum current supply.Microcontroller is powered by a 1.8/5V?source.This device works well at 24MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency.In total, there are 3 timers and counters.Microcontroller is part of the M8C CPU family.The number of programmable inputs and outputs is 22.
CY8C20496A-24LQXI Features
32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20496A-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20496A-24LQXI Microcontroller applications.
  • Industrial robot
  • Wastewater treatment
  • Fire alarms
  • Graphic terminals
  • Dishwashers
  • Binding machines
  • Medical instruments chromatographs
  • Torpedo guidance
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Computer/laptop
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20496A-24LQXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20496
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI, USB
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    28
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Core Processor
    M8C
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Resolution
    1.25 B
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • Sensing Method
    Capacitive
  • Number of Programmable I/O
    22
  • Conversion Rate
    5.85 ksps
  • RAM (words)
    2000
  • Bus Compatibility
    USB
  • Number of GPIO
    25
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height
    530μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm