CY8C20466A-24LQXIT
CY8C20466A-24LQXIT
217-CY8C20466A-24LQXIT
32-UFQFN Exposed Pad
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 28
Purchasing and Inquiry
CY8C20466A-24LQXIT Overview
Application Specific Microcontroller is a fantastic choice for Capacitive Sensing because of its outstanding performance.There is an option to purchase it in the 32-UFQFN Exposed Pad package, which saves space.Surface Mount is used for mounting.Package Tape & Reel (TR) contains it.Devices with M8C core processors are available.Working at -40°C~85°C temperature is recommended.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH (32kB).Using the 1.71V~5.5V supply voltage allows for high efficiency.There are 28 I/Os on it, which makes it a very simple device.To find equivalent components, use its CY8C20466 base part number.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY8C20xx6A series.An electrical component such as this is included in the series CapSense? Controllers.As a storage type for data, FLASH is used.Application Specific Microcontroller is constructed using 32 pins.The devices have a maximum memory size of 32kB that can be used to store programs and data.The architecture of its core is M8C.The system is highly efficient when working at a frequency of 24MHz.3 counters/timers are currently active.There is a maximum frequency of 24MHz for the device.A temperature below 85°C is suggested for operation.Microcontroller is recommended to work at a temperature higher than -40°C.A chip with 28 programmable inputs/outputs is available.
CY8C20466A-24LQXIT Features
32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
CY8C20466A-24LQXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20466A-24LQXIT Microcontroller applications.
- Projector
- Industrial instrumentation devices
- Microwave ovens
- Accu-check
- Dryers
- Plant factories (special plant factories, soilless cultivation technology, smart seed engineering)
- Fax machines
- Process control devices
- Blenders
- Industrial robot
Package
CY8C20466A-24LQXIT
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C63413C-PVXC48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20566A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-56LTXI56-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20336A-24LQXIT24-UFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20536A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-100AXC100-LQFP2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-56PVXC56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-28PVXCT28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare