  • CY8C20466A-24LQXI
CY8C20466A-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20466A-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20466A-24LQXI
Datasheet:
CY8C20466A-24LQXI
Description:
3V V 5mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 5mm mm 28 CMOS 32 260 32
Purchasing and Inquiry
CY8C20466A-24LQXI Overview
With its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Capacitive Sensing.For the purpose of saving space, it is available in the 32-UFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for mounting.A package of Tray contains it.Device with M8C core processor issupported.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.FLASH (32kB) is the type of program memory used by it.As a result of the 1.71V~5.5V supply voltage, high efficiency is possible.28 I/Os have been provided by the device.Application Specific Microcontroller has a base part number of CY8C20466 that can be used to find other components that are comparable.QUAD is the position of its terminals on the board.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY8C20xx6A.32 terminations are present in it.There are a number of electrical components in the CapSense? Controllers series, including this one.The supply voltage of 3V allows for high efficiency.Storage of data is performed using memory type FLASH.There are 32 pins used in the construction of this device.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 32 pins in total.This is a component included in Microcontrollers.Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 32kB.Supply current cannot exceed 4mA.There is a source of power of 1.8/5V that powers this device.Using a frequency of 24MHz, it is very efficient.There are currently 3 timers/counters set up on the system.As part of the M8C CPU family, this component is included.There are a total of 25 programmable I/Os available.
CY8C20466A-24LQXI Features
Microcontrollers subcategory
CY8C20466A-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20466A-24LQXI Microcontroller applications.
  • Switches
  • Television
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Ipad
  • Washing machines
  • Hearing aids
  • Wastewater treatment
  • Traditional industrial transformation
  • Automatic control
  • X-ray
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20466A-24LQXI
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20466
  • Pin Count
    32
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    28
  • Program Memory Type
    FLASH (32kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Resolution
    1.25 B
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • Sensing Method
    Capacitive
  • Number of Programmable I/O
    25
  • Conversion Rate
    5.85 ksps
  • RAM (words)
    2000
  • Bus Compatibility
    USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height
    530μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C