  • CY8C20466-24LQXI
CY8C20466-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20466-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20466-24LQXI
Datasheet:
CY8C20466-24LQXI
Description:
3.3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 5mm mm 28 CMOS 32 32
Purchasing and Inquiry
CY8C20466-24LQXI Overview
This is an excellent choice for Capacitive Sensing due to its outstanding performance.As a result, it is available in the 32-UFQFN Exposed Pad package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.Package Tray contains it.The device runs in M8C core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C.FLASH (32kB) is its program memory type.Using the 1.71V~5.5V supply voltage allows for high efficiency.28 I/Os are present on the device.Other components that are comparable to it have the base part number CY8C20466.The position of the device is QUAD at terminal.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY8C20xx6 series.A 32 termination is present.Part of the CapSense? Controllers series, this electrical component is used in a variety of applications.The 3.3V supply voltage enables high efficiency.Memory type FLASH is used for data storage.The structure is composed of 32 pins.During the mounting process, the device is mounted based on the Surface Mount method.On it, there are 32 pins.Microcontroller is one of the components included in Microcontrollers.Supply current cannot exceed 4mA.Powered by a 1.8/5.5V source.25.2MHz is the frequency of the device's clock.This part is part of the M8C family of CPUs.
CY8C20466-24LQXI Features
Microcontrollers subcategory
CY8C20466-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20466-24LQXI Microcontroller applications.
  • Microwave ovens
  • Teletext terminals
  • Home video and audio
  • Traditional industrial transformation
  • Fabric
  • Mobile computers
  • Guidance-GPS
  • Wastewater treatment
  • Industrial instrumentation devices
  • Mice
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20466-24LQXI
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CY8C20466
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5.5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Number of I/O
    28
  • Speed
    24 MHz
    M8C
  • Clock Frequency
    25.2MHz
  • Program Memory Type
    FLASH (32kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    2000
  • Bus Compatibility
    USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    5mm