CY8C20447S-24LQXI
CY8C20447S-24LQXI
217-CY8C20447S-24LQXI
32-UFQFN Exposed Pad
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 29 32
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
CY8C20447S-24LQXI Overview
This is an excellent choice for Capacitive Sensing due to its outstanding performance.There is a 32-UFQFN Exposed Pad package available to save space.Mounted using Surface Mount.Package Tray contains it.A core processor of M8C is present in the device.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.There is FLASH (16kB) program memory in it.Using the 1.71V~5.5V supply voltage allows for high efficiency.The device has 29 I/Os.A component with the same part number as CY8C20447 can be compared to other similar components.This device is part of the controller series CY8C20xx7/S.The CapSense? Controllers series includes this electrical component.Storage of data is performed using memory type FLASH.Application Specific Microcontroller is constructed using 32 pins.In total, it has 32 pins.The devices have a memory size of 16kB that can be used to store programs and data.A total of 3 timers/counters are present.Maximum frequency is 24MHz.There are 28 programmable I/Os in the device.
CY8C20447S-24LQXI Features
32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20447S-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20447S-24LQXI Microcontroller applications.
- Refrigerators
- Graphic terminals
- Paper shredders
- Home appliances
- Television
- Hard drives
- Fire alarms
- Speed meter
- Fax machines
- Guidance-GPS
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
CY8C20447S-24LQXI
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C63413C-PVXC48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-100AXI100-LQFP2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20236A-24LKXI16-UFQFN2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64315-16LKXC16-UFQFN2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20566A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-56LTXI56-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20336A-24LQXIT24-UFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20536A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-100AXC100-LQFP2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-56PVXC56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CYUSB3014-BZXC121-TFBGA2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-56LTXC56-VFQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CYUSB3304-68LTXC68-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-128AXC128-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-28PVXCT28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare