  • CY8C20447-24LQXIT
CY8C20447-24LQXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20447-24LQXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20447-24LQXIT
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20447-24LQXIT
Description:
3.3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 5mm mm 29 CMOS 32 260 32
Purchasing and Inquiry
CY8C20447-24LQXIT Overview
In terms of performance, it is an excellent choice for Capacitive Sensing.Due to the benefits of saving space, it is available in the 32-UFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for mounting.You can find it in the package of Tape & Reel (TR).There is a M8C as core processor in this device.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C.FLASH (16kB) is the type of program memory used by it.As a result of the 1.71V~5.5V supply voltage, high efficiency is possible.There are 29 I/Os on it, which makes it a very simple device.QUAD is the position of its terminals on the board.This device is part of the controller series CY8C20xx7/S.As far as terminations are concerned, there are 32 terminations present.This electrical component is part of the CapSense? Controllers series.The 3.3V supply voltage enables high efficiency.Data storage uses FLASH as its memory type.The gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT as its uPs/uCs/peripheral IC.The structure is composed of 32 pins.In total, it has 32 pins.This component is a part of Microcontrollers.In the device, there is a memory capacity of 16kB which may be used to store programs and data.The maximum supply current is 4mA.Microcontroller is powered by a 1.8/5V?source.The supply voltage of 5.5V's adaptability can be fully utilised by designers.Microcontroller operates at a maximum frequency of 24MHz.As part of the M8C CPU family, this component is included.
CY8C20447-24LQXIT Features
32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20447-24LQXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20447-24LQXIT Microcontroller applications.
  • Microwave ovens
  • Toys
  • Speed meter
  • Telephone sets
  • Fire alarms
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Toasters
  • Smartphone
  • Projectors
  • Home video and audio
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20447-24LQXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    29
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Core Processor
    M8C
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    M8C
  • Max Frequency
    24MHz
  • RAM (bytes)
    2048
  • Controller Series
    CY8C20xx7/S
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V