  • CY8C20446AS-24LQXI
CY8C20446AS-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20446AS-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20446AS-24LQXI
Description:
3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 5mm mm 28 CMOS 32 260 32
Purchasing and Inquiry
CY8C20446AS-24LQXI Overview
With its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Capacitive Sensing.Due to its space-saving qualities, it is available in the 32-UFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for mounting.A package of Tray contains it.With a processor of M8C cores, the device is powered.Working at -40°C~85°C temperature is recommended.FLASH (16kB) is the type of program memory used by it.This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.Application Specific Microcontroller has a number of 28I/Os.In order to find similar components, it has a base part number of CY8C20446.QUAD is the position of its terminals on the board.This device is part of the controller series CY8C20xx6A.In this case, there are 32 terminations.The CapSense? Controllers series contains this electrical component.The 3V supply voltage enables high efficiency.As a storage type for data, FLASH is used.Application Specific Microcontroller is constructed using 32 pins.A total of 32 pins are attached to it.Microcontrollers contains this component.The devices have a maximum memory size of 16kB that can be used to store programs and data.It should be noted that 4mA represents the maximum supply current.Power is provided by a 1.8/5V source.Working at a frequency of 24MHz results in excellent efficiency.In total, there are 3 timers and counters.Microcontroller is part of the M8C CPU family.There are 28 programmable I/Os in the device.
CY8C20446AS-24LQXI Features
Microcontrollers subcategory
CY8C20446AS-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20446AS-24LQXI Microcontroller applications.
  • Keyboards
  • Fax machines
  • Smoke alarms
  • Oil and gas
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Industrial robot
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Equipment control
  • DVD\DV\MP3 players
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20446AS-24LQXI
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
    NO
  • Number of Programmable I/O
    28
  • RAM (words)
    2000
  • Bus Compatibility
    I2C; USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20446
    I2C, SPI
  • Memory Size
    16kB
  • Speed
    25.2 MHz