  • CY8C20436-24LQXIT
CY8C20436-24LQXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20436-24LQXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20436-24LQXIT
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20436-24LQXIT
Description:
3.3V V 5mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 5mm mm 28 CMOS 32 32
Purchasing and Inquiry
CY8C20436-24LQXIT Overview
Application Specific Microcontroller is a fantastic choice for Capacitive Sensing because of its outstanding performance.For space savings, it is available in the 32-UFQFN Exposed Pad package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.This item can be found in package Tape & Reel (TR).There is a M8C as core processor in this device.Work should be done at -40°C~85°C.The type of memory it uses is FLASH (8kB).Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 1.71V~5.5V supply voltage.There are 28 I/Os on it.To find comparable components, use the CY8C20436 base part number.QUAD is the location of its terminals.In terms of the controller series, the device belongs to the CY8C20xx6 series.Application Specific Microcontroller has 32 terminations.The electrical component is part of the series CapSense? Controllers.This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency.FLASH is its memory type for data storage.Application Specific Microcontroller is constructed wApplication Specific Microcontrollerh 32 pins.Based on the Surface Mount method, it is mounted.There are 32 pins on it.This is a component included in Microcontrollers.Microcontroller is important to note that the maximum supply current is 4mA.A 1.8/5V source of power is being used to run it.The clock of the device runs at 25.2MHz frequency.Microcontroller is part of the M8C CPU family.
CY8C20436-24LQXIT Features
32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20436-24LQXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20436-24LQXIT Microcontroller applications.
  • Radio
  • PDAs, game consoles
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Robots
  • Electronic jamming systems
  • Washing machine
  • Microwave ovens
  • DDC control
  • Fax machines
  • Data acquisition and control
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20436-24LQXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    1000
  • Bus Compatibility
    USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6
  • Height
    530μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    CY8C20436
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Number of I/O
    28
  • Speed
    24 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Core Processor
    M8C
  • Clock Frequency
    25.2MHz
  • Program Memory Type
    FLASH (8kB)
  • Supply Current-Max
    4mA