  • CY8C20396-24LQXIT
CY8C20396-24LQXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20396-24LQXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20396-24LQXIT
Package:
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20396-24LQXIT
Description:
3.3V V 4mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 4mm mm 19 CMOS 24 24
Purchasing and Inquiry
CY8C20396-24LQXIT Overview
In light of its outstanding performance, it is an ideal choice for Capacitive Sensing.There is an option to purchase it in the 24-UFQFN Exposed Pad package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.There is a Tape & Reel (TR) package available for it.M8C core processor is present on the device.Working at -40°C~85°C temperature is recommended.There is FLASH (16kB) program memory in it.As a result of the 1.71V~5.5V supply voltage, high efficiency is possible.The device has 19 I/Os.Application Specific Microcontroller has a part number of CY8C20396 that can be used to locate similar components.QUAD is the position of its terminals on the board.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY8C20xx6.24 terminations are present in it.There are a number of electrical components in the CapSense? Controllers series, including this one.As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible.Data storage uses FLASH as its memory type.A number of 24 pins are used to construct it.The mounting of this device is carried out following the method of Surface Mount.There are a total of 24 pins on it.Subcategory Microcontrollers includes this component.In this case, 4mA represents the maximum current supply.The supply voltage of 5V's adaptability can be fully utilised by designers.In the device, the clock runs at 25.2MHz.As part of the M8C CPU family, this component is included.
CY8C20396-24LQXIT Features
24-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20396-24LQXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20396-24LQXIT Microcontroller applications.
  • Blood pressure monitors
  • Laminators
  • Hand-held metering systems
  • Switches
  • Digital set-top boxes
  • Security systems
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Instrument control
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Mice
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20396-24LQXIT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    24-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CY8C20396
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, USB
  • Number of I/O
    19
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
    M8C
  • Clock Frequency
    25.2MHz
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
    8b
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
  • Bus Compatibility
    USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6
  • Height
    530μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm