  • CY8C20347-24LQXIT
CY8C20347-24LQXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20347-24LQXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20347-24LQXIT
Package:
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20347-24LQXIT
Description:
3.3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 4mm mm 20 CMOS 24 260 24
Purchasing and Inquiry
CY8C20347-24LQXIT Overview
This is an excellent choice for Capacitive Sensing due to its outstanding performance.There is an option to purchase it in the 24-UFQFN Exposed Pad package, which saves space.The way of mounting it is Surface Mount.A package of Tape & Reel (TR) contains it.There is a M8C as core processor in this device.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C.FLASH (16kB) is its program memory type.High efficiency is possible due to the 1.71V~5.5V supply voltage.20 I/Os have been provided by the device.At QUAD, its terminals are located.It is a part of the series of controllers CY8C20xx7/S.Application Specific Microcontroller has 24 terminations.This electrical component is part of the CapSense? Controllers series.High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage.In data storage, FLASH is used as the memory type.Application Specific Microcontroller has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROPROCESSOR CIRCUIT.There are 24 pins used in the construction of this device.A total of 24 pins are attached to it.Microcontroller is one of the components included in Microcontrollers.Memory size for the devices is 16kB, which can be used to store programs and data.Microcontroller is important to note that the maximum supply current is 4mA.There is 1.8/5V power source in this device.There is a maximum frequency of 24MHz on the device.Microcontroller is part of the M8C CPU family.
CY8C20347-24LQXIT Features
24-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20347-24LQXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20347-24LQXIT Microcontroller applications.
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Hearing aids
  • Current meter
  • Washing machines
  • Microwave ovens
  • DVD\DV\MP3 players
  • Air fryers
  • Food and beverage
  • Fire detection & safety devices
  • Copiers
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20347-24LQXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Core Processor
    M8C
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    M8C
  • Max Frequency
    24MHz
  • Controller Series
    CY8C20xx7/S
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    25.2 MHz