  • CY8C20346A-24LQXIT
CY8C20346A-24LQXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20346A-24LQXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20346A-24LQXIT
Description:
3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 4mm mm 20 CMOS 24 260 24
Purchasing and Inquiry
CY8C20346A-24LQXIT Overview
Its outstanding performance makes it a great choice for Capacitive Sensing.To save space, it is included in the 24-UFQFN Exposed Pad package.Mounted using Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in a Tape & Reel (TR) package.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a M8C core processor.Maintain a temperature of -40°C~85°C while working.The type of memory it uses is FLASH (16kB).High efficiency is possible due to the 1.71V~5.5V supply voltage.A total of 20 I/Os are present.Based on its base part number of CY8C20346, other similarly-sized components can be found.The position of the device is QUAD at terminal.This device is part of the controller series CY8C20xx6A.Currently, it consists of 24 terminations.In the CapSense? Controllers series, this electrical component is found.High efficiency is possible due to the 3V supply voltage.In terms of data storage, FLASH is used as the memory type.The structure is constructed from 24 pins.24 pins are on it in total.Microcontroller falls under the category of Microcontrollers.Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 16kB.The maximum supply current is 4mA.Powered by a 1.8/5V source.At a frequency of 24MHz, it can achieve excellent efficiency.Using 3V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use.In total, there are 3 timers and counters.As part of the M8C CPU family, this component is included.There are a total of 20 programmable I/Os.
CY8C20346A-24LQXIT Features
Microcontrollers subcategory
CY8C20346A-24LQXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20346A-24LQXIT Microcontroller applications.
  • Instrument control
  • Electromechanical control
  • ECG machine
  • Calculators
  • Fire detection & safety devices
  • Mice
  • Oil and gas
  • Process control devices
  • DCS control intelligent sensor
  • Television
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20346A-24LQXIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C20346
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
    NO
  • Number of Programmable I/O
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    4mm