  • CY8C20346A-24LQXI
CY8C20346A-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20346A-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20346A-24LQXI
Package:
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20346A-24LQXI
Description:
3V V 4mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 4mm mm 20 CMOS 24 260 24
Purchasing and Inquiry
CY8C20346A-24LQXI Overview
With its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for Capacitive Sensing.There is an option to purchase it in the 24-UFQFN Exposed Pad package, which saves space.The way of mounting it is Surface Mount.You can find it in the package of Tray.A M8C core processor powers the device.Work should be done at -40°C~85°C.The type of memory in which this program is stored is FLASH (16kB).Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 1.71V~5.5V supply voltage.20 I/Os have been provided by the device.In order to find similar components, it has a base part number of CY8C20346.At QUAD, its terminals are located.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY8C20xx6A series.As far as terminations are concerned, there are 24 terminations present.An electrical component such as this is included in the series CapSense? Controllers.Because of the 3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved.For data storage, FLASH is used as its memory type.24 pins are used to construct it.There are 24 pins on it.Microcontroller belongs to the subcategory Microcontrollers.The devices have a maximum memory size of 16kB that can be used to store programs and data.It should be noted that 4mA represents the maximum supply current.Microcontroller is powered by a 1.8/5V?source.Microcontroller performs extremely well at a frequency of 24MHz.The number of timers and counters is 3.Microcontroller is one of the members of the CPU family M8C.17 is the number of programmable I/O.
CY8C20346A-24LQXI Features
Microcontrollers subcategory
CY8C20346A-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20346A-24LQXI Microcontroller applications.
  • Security systems
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Playstation
  • Speed meter
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Light sensing & controlling devices
  • Projector
  • Copiers
  • Routers
  • Equipment control
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20346A-24LQXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20346
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
    M8C
  • Peripherals
    I2C, PWM
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Resolution
    1.25 B
    NO
  • Sensing Method
    Capacitive
  • Number of Programmable I/O
    17
  • Conversion Rate
    5.85 ksps
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height
    525μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm