  • CY8C20336-24LQXI
CY8C20336-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20336-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20336-24LQXI
Package:
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20336-24LQXI
Description:
3.3V V 4mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 4mm mm 20 CMOS 24 24
Purchasing and Inquiry
CY8C20336-24LQXI Overview
In light of its outstanding performance, it is an ideal choice for Capacitive Sensing.There is an option to purchase it in the 24-UFQFN Exposed Pad package, which saves space.Mounted using Surface Mount.In the package Tray, it is included.M8C core processor is present on the device.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.In terms of its program memory type, it is FLASH (8kB).By using a 1.71V~5.5V voltage supply, high efficiency is possible.The device has 20 I/Os.A comparable component can be found by using the base part number CY8C20336.The terminals are positioned at (0).Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY8C20xx6.Application Specific Microcontroller consists of 24 terminations.An electrical component such as this is included in the series CapSense? Controllers.The 3.3V supply voltage enables high efficiency.For data storage, FLASH is used as its memory type.The structure is composed of 24 pins.The mounting of this device is carried out following the method of Surface Mount.Microcontroller has a total of 24 pins on Microcontroller.In Microcontrollers, this component is included.Microcontroller is important to note that the maximum supply current is 4mA.A designer is able to make full use of the adaptability and supply voltage of 5V by using it.Clock frequency in the device is 25.2MHz.This part is part of the M8C family of CPUs.
CY8C20336-24LQXI Features
24-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20336-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20336-24LQXI Microcontroller applications.
  • Hand-held metering systems
  • Computer/laptop
  • Walkie talkies
  • X-ray
  • Digital set-top boxes
  • Smartphone
  • Oil and gas
  • Ipad
  • Fabric
  • Volt meter
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20336-24LQXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Core Processor
    M8C
  • Clock Frequency
    25.2MHz
  • Program Memory Type
    FLASH (8kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    1000
  • Bus Compatibility
    USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6
  • Height
    530μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CY8C20336
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V