  • CY8C20247S-24LKXI
CY8C20247S-24LKXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20247S-24LKXI
HK JDW NO:
217-CY8C20247S-24LKXI
Datasheet:
CY8C20247S-24LKXI
Description:
3.3V V 3mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 3mm mm CMOS 16 260 16
Purchasing and Inquiry
CY8C20247S-24LKXI Overview
This is an excellent choice for Capacitive Sensing due to its outstanding performance.For space savings, it is available in the 16-UFQFN package.This is mounted using the Surface Mount method.This item can be found in package Tray.The device has a single core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C.There is FLASH (16kB) program memory in it.Due to the 1.71V~5.5V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.Based on the CY8C20247 base part number, it can be compared with other components.The terminals of this device are located at QUAD.Application Specific Microcontroller is a member of the CY8C20xx7/S controller series.Application Specific Microcontroller has 16 terminations.Application Specific Microcontroller is a member of the CapSense? Controllers series of electrical components.The 3.3V supply voltage enables high efficiency.As far as data storage is concerned, FLASH is used as the memory type.Application Specific Microcontroller has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROPROCESSOR CIRCUIT.A total of 16 pins are required to construct this device.There are a total of 16 pins on it.In Microcontrollers, this component is included.Microcontroller is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 16kB.4mA is the maximum supply current.There is a source of power of 1.8/5V that powers this device.A total of 3 timers/counters are present.24MHz is the maximum frequency at which the device operates.Microcontroller is a member of the M8C family of CPUs.13 is the number of programmable I/O.
CY8C20247S-24LKXI Features
Microcontrollers subcategory
CY8C20247S-24LKXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20247S-24LKXI Microcontroller applications.
  • Washing machines
  • Automatic control
  • Teletext terminals
  • Missile control
  • Hard drives
  • Set-top boxes
  • Copiers
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • DDC control
  • Ipad
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20247S-24LKXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20247
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    16kB
  • Speed
    25.2 MHz
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Resolution
    1 B
  • CPU Family
    M8C
  • Max Frequency
    24MHz
  • Sensing Method
    Capacitive
  • Number of Programmable I/O
    13
  • Conversion Rate
    23.43 ksps
  • Controller Series
    CY8C20xx7/S
  • Height
    550μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm