  • CY8C20246-24LKXIT
CY8C20246-24LKXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20246-24LKXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20246-24LKXIT
Datasheet:
CY8C20246-24LKXIT
Description:
3.3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 3mm mm 13 CMOS 16 16
Purchasing and Inquiry
CY8C20246-24LKXIT Overview
In light of its outstanding performance, it is an ideal choice for Capacitive Sensing.As a result, it is available in the 16-UFQFN package.The way of Surface Mount is used to mount it.Tape & Reel (TR) is the package that contains it.Devices with M8C core processors are available.Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C.Memory type FLASH (16kB) is used for program memory.This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.The device has 13 I/Os.Application Specific Microcontroller has a base part number of CY8C20246 that can be used to find other components that are comparable.QUAD is the position of its terminals on the board.This device is a member of the CY8C20xx6 controller family.This circuit consists of 16 terminations.The CapSense? Controllers series contains this electrical component.The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.Storage of data is performed using memory type FLASH.The structure is constructed from 16 pins.Mounting is performed in accordance with Surface Mount.There are a total of 16 pins on it.This component is a part of Microcontrollers.Supply current is maximum at 4mA.Power comes from a source of 1.8/5.5V.Clock frequency in the device is 25.2MHz.CPU family M8C comprises the part.
CY8C20246-24LKXIT Features
Microcontrollers subcategory
CY8C20246-24LKXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20246-24LKXIT Microcontroller applications.
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Oil and gas
  • Leakage current tester
  • Heart rate monitors
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Teletext terminals
  • Mobile computers
  • Projectors
  • PDAs, game consoles
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20246-24LKXIT
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CY8C20246
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5.5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Number of I/O
    13
  • Speed
    24 MHz
    M8C
  • Clock Frequency
    25.2MHz
  • Supply Current-Max
    4mA
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    2000
  • Bus Compatibility
    USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    3mm